Jon Albon - běžec v ponožkách s volným palcem

Jon Albon je britský běžec, ultramaratonec, který se pravidelně umisťuje na předních příčkách prestižního seriálu UTMB (ultra trail Mont Blanc). Běhá v ponožkách Sidas a stojí za konceptem Toe Free, ponožek s odděleným palcem. Ultra běh (také ultramaraton) znamená dlouhý běh (více než 50 km), jeho běžně praktikovanou variantou je tzv. skyrunning nebo ultratrail, tedy běh terénem a po hřebenech kopců - není výjimkou, že při běhu na sto kilometrů běžci nastoupají přes 5 000 výškových metrů.

Proč o Jonathanovi píšeme zde? Za vznikem spolupráce Sidas s Jonem je prostá náhoda. Jon běhal v ponožkách Sidas, které si kupoval v obchodě, protože se mu v nich běhalo dobře. Když začal dosahovat pozoruhodných výsledků, centrála Sidas si všimla, že běhá v těchto ponožkách a kontaktovala ho s dotazem, zda má nějaké postřehy a zkušenosti a proč vlastně volí tyto ponožky. Jon odpověděl, ale přidal zmínku o tom, že by mu nejvíc vyhovovaly ponožky s odděleným slotem pro palec.

Proč ponožky s odděleným palcem? Stačí porozumět tomu, jak funguje chodidlo.

Jon (1989) vyrůstal v malém městě na jihu Anglie. Tam moc hor není, takže k horám se dostal až později - horský běh objevil díky manželce, norské běžkyni Henriette. Oba nyní žijí v Norsku, proto Jon do tréninku zařadil i lyžování. Kromě vlastních závodů se pár věnuje trenérské činnosti.

Albon začínal trochu atypickým sportem, nejdřív se věnoval inline hokeji. Během studií v Lodýně však neměl na tréninky tolik času, a tak se udržoval ve formě běháním. Ve stejnou dobu potkal svou nynější manželku a poprvé přičichl k disciplínám jako orientační běh nebo trail - k tomu ale vedla cesta ještě přes překážkové závody Spartan. Přestože Jon běhal traily spíš jako trénink na Spartan race, začalo se mu dařit i na ultramaratonech, zanedlouho vyhrál populární 74 km dlouhý závod 10 Peaks (v roce 2014). Tím byla odstartována kariéra profesionálního sportu, kterou neohrozilo ani stěhování Albonových do Norska. Vlastně k tomu možná trochu přispělo, protože Jon nemohl sehnat dobře placenou práci a když za výhru v závodě dostal money prize 15 000 Dolarů, měl jasno - z koníčku se stane práce.

Brzy startoval na velkých závodech po boku Kiliana Jorneta, ještě na startu ikonického Tromsø Skyrace si připadal nepatřičně. Pocit, že na takový závod není připraven, brzy rozmetal jednoduše tím, že ho vyhrál. Vyhrál závod, který Kilian Jornet považoval za etalon skyrunningu. To znamená, že už je dobrý běžec. Sebevědomí posíleno, kariéra nastartována do další úrovně. Závod v Tromsø vyhrál Jon Albon zatím čtyřikrát.

O několik let a mnoho úspěchů později v roce 2021 stojí Jon Albon na startu legendárního závodu UTMB - ultratrail Mont Blanc v Chamonix. 55 kilometrovou trať běží skvěle a nejen že vyhrává, také nastavuje traťový rekord. Ten původní stlačil o neuvěřitelných 17 minut.

K vítězství na UTMB přidal v roce 2022 druhé místo a 2023 zlato na sesterském závodu CCC, 100 km ultramaratonu na značně kopcovité trase Courmayeur / Champex / Chamonix.