Jak na účinné vysoušení bot

Vysoušení bot řešil někdy snad každý, naši předci používali triky jako vycpání bot savým novinovým papírem nebo vkládání ohřátých kamenů do bot. Moderní vysoušeče bot poskytují výrazně lepší možnosti, je jen potřeba najít vhodné řešení, které bude efektivní pro určitý sport v té formě, ve které ho provozujete. Existují vysoušeče obuvi přírodní, elektrické, mobilní, vysoušeče do auta nebo na domácí vysoušení, ale i speciální vysoušeče lyžařských bot nebo vysoušeč lezeček.

Proč aktivní vysoušení bot?

Každý někdy přišel domů se zcela promočenými botami. Vysoušení bot ale není otázkou pouze v takové situaci, i menší vlhkost (typicky pot během sportu) je nežádoucí - poskytuje totiž protsor pro vznik plísní a množení bakterií, s tím souvisí i nepříjemný zápach bot a ponožek. Když boty páchnou, je něco špatně - velmi pravděpodobně po aktivitě nebyly správně vysušeny. Sušit boty lze samozřejmě na sluníčku, topení nebo jen na vzduchu, ale existují i účinnější varianty. Vysoušet boty můžete už v autě cestou z dovolené nebo sportovní aktivity, k vysoušení lze přidat likvidace bakterií UV světlem a vhodně zvolený vysoušeč se dostane i tam, kam slunce ne - to je důležité zejména u lyžařských nebo turistických a pracovních vysokých bot.

Pravidelným a pečlivým vysoušením vašich bot zamezíte vzniku plísní a množení bakterií a s tím souvisejícímu zápachu, a zároveň prodloužíte životnost vložek do bot i bot samotných, vděčné vám budou také vaše nohy, protože se pokaždé budou obouvat do čistých a suchých bot. Vysoušeče bot lze samozřejmě použít také k vysoušení rukavic a dalšího sportovního vybavení.

Cirkulace vzduchu: vlhkost musí pryč

Všechno ostatní vysoušení může sebelépe urychlovat, pokud však boty nebudou dobře odvětrané, odpařená vlhkost nemá kam unikat. Zápach bot pak vzniká velmi rychle, například při uzavření špatně vysušených lyžařských bot do vaku, turistických nebo lezeckých bot do batohu. Například dobře odvětrávané běžecké boty je snažší vysušit, většinou stačí boty nechat venku na vzduchu, ale u pevnějších, uzavřených bot je vhodné cirkulaci urychlit. Proud vzduchu je dobré nasměrovat co nejvíce dovnitř boty. Cirkulující vzduch odvádí vlhkost, bez něj se vlhkost může například teplem přeměnit v páru, ale pokud není efektivně odvedena, v botě vytváří ideální podmínky pro množení bakterií a s tím související zápach.

Teplo: velký pomocník

Vysoušení teplem urychluje celý proces, ovšem samotné sálavé teplo bez cirkulace vzduchu je málo efektivní. Proto jsou nejúčinnější vysoušeče, které nasávají venku studený vzduch a ohřátý jej foukají do obuvi. Ale pozor na teplotu! Ta by neměla být vyšší než cca 50 °C, protože kdyby byla příliš vysoká, mohly by se začít deformovat například termoplasty v lyžařské obuvi nebo tvarovatelných bruslích, také termoplastické vložky na míru by se mohly zdeformovat. Vysoušeče Therm-ic s proudícím vzduchem jej ohřívají na cca 45 °C a jsou proto zcela bezpečné.

UV záření: dodatečná dezinfekce

Po vysoušeči s UV zářením by měli sáhnout ti, v jejichž botách se často množí bakterie. Poznáte to jednoduše, pokud má obuv tendenci páchnout, je vhodné přidat likvidaci pomocí UV světla. 

Proces vysoušení krok po kroku

Vysoušení lehké, letní sportovní obuvi (cyklistické tretry, lezečky, boty na běh a lehkou turistiku) je vhodné zahájit hned po skončení aktivity. Pokud aktivitu končíte doma, můžete je dát blízko zdroji tepla (pozor, riziko vznícení) nebo na sluníčko, ale často sport ukončíme jinde a čeká nás cesta domů autem nebo veřejnou dopravou.

Už zde ale může začít aktivní vysoušení. Kromě toho, že boty necháte „dýchat“ (připnuté na batohu nebo volně ložené v kufru), můžete do nich vložit přírodní vysoušeč. Ten funguje jako přirozený absorbent (podobně jako kdysi používaný savý novinový papír), a kromě vysoušení bot dodá botám vůni čerstvého dřeva. Vysuší boty asi 4x rychleji než vyschnou samy na vzduchu. Vhodný je tedy pro vysoušení lezeček, bežeckých bot, ale také městské a společenské obuvi. Po jeho použití je potřeba nechat vyschnout samotný vysoušeč, aby obnovil své absorpční vlastnosti - jednoduše ho necháte na vzduchu.

Další variantou je cestovní vysoušeč s USB napájením, díky kterému lze vysoušení zahájit hned po skončení aktivity - lze jednoduše připojit na powerbanku nebo do zdroje v autě, kromě efektivnější cirkulace vzduchu poskytuje také dezinfekci UV zářením.

Pokud aktivitu skončíte a vracíte se domů autem, můžete zahájit vysoušení bot v autě díky vysoušeči do auta. Ten je téměř nejvyšší možnou péčí o boty, a to včetně pevných a vysokých bot (pracovní, turistická a lyžařská obuv). Vysoušet boty můžete už od chvíle, kdy se u auta přezujete, takže je dost dobře možné, že domů si ponesete suché boty, které už jen uklidíte do skříně.

Pro domácí vysoušení bot potom volte vysoušeč, který nejlépe odpovídá tvaru vašich bot, pokud chcete mít vysoušeč univerzální, zvolte takový, který má vysoušecí ramena teleskopická. Ta dosáhnou do hlubokých míst při vysoušení lyžáků, ale také se snadno sbalí nebo použije do nízkých bot, důležitou roli při vysoušení v domácnosti hraje také tichý provoz vysoušeče a možnost využít časovač, díky kterému se vysoušeč po určitém čase sám vypne. Ideální domácí vysoušeč fouká teplý vzduch hluboko do bot, dezinfikuje obuv a zbavuje ji zápachu UV zářením, je kompaktní a tichý.