Jak ošetřit puchýře a jak zabránit jejich vzniku?

Suché nohy: sen každého běžce

Nohy se při běhu potí, navíc mnoho běžců alespoň někdy běhá při dešti, a nohy v suchu udržet zkrátka nelze. Přesto se tomu může každý běžec co nejvíc přiblížit, anebo alespoň péčí o nohy zamezit vzniku problémů, které s sebou vlhkost přináší, především jde o drobné kožní úrazy (otlaky, puchýře a odřeniny), které ale velmi znepříjemňují běh a snižují výkon i komfort. Každý bude zřejmě souhlasit s tím, že lepší je vzniku puchýřů a s nimi související bolesti nohou zcela předejít. Jak na to?

V suchu dokud to jde

Prevence vzniku puchýřů je klíčová pro běžecký výkon i komfort. Ať se puchýř utvoří na plosce chodidla, patě nebo mezi prsty, zasahuje zpočátku sice jen povrchové struktury, ale je obtížné nechat dané místo odpočinout, a tak se při dalším běhu zranění prohlubuje – na chodidle je množství nervových zakončení, takže přijde bolest.

Puchýře vznikají několika způsoby, u každého běžce i místa jde většinou o kombinaci tření mezi kůží a ponožkou, pohybu kůže a tlaku. Tlačit může zevnitř kost (lze řešit běžeckou vložkou na míru) nebo bota na nohu – zde je klíčový výběr vhodně velké boty s dostatečným prostorem pro prsty i při změně nohy po dlouhém běhu. Zároveň boty nemohou být příliš velké, aby nedocházelo k přílišnému pohybu nohy v botě. Je tedy potřeba už při výběru boty myslet na to, aby netlačila a nesvírala chodidlo, ale zároveň dobře ukotvit především patu – to lze řešit běžeckou vložkou s patní miskou. Nežádoucímu pohybu pak může zabránit běžecká ponožka s protiskluzovými prvky, která zároveň bude odvádět vlhkost pomocí mikrokanálků pod podélnou nožní klenbou.

Proti tření za každou cenu

Pokud splňujete všechno zmíněné a přesto puchýře vznikají, je potřeba inkriminovaná místa zvlášť ochránit, zvlášť při dlouhých bězích. Existuje plošná ochrana v podobě krémů, které odvádí vlhkost nebo zabraňují tření, a ochrana lokální. Pokud puchýř vzniká výhradně na patě / přednoží / mezi prsty, lze tato místa ochránit. Vyvarujte se však obyčejným náplastem, stejně jako obyčejné ponožky se mohou snadno shrnout a problémy naopak uspíšit.

Používejte gelové ochranné prvky, které přesně přilnou k místu, které mají chránit. Zároveň se důkladně zamyslete nad tím, jestli problém není ve výběru bot a především ponožek. Ty musí skvěle odvádět vlhkost a můžou podpořit také přirozené držení nohy, mohou mít protiskluzové vlastnosti.

Velmi opatrní buďte se zalepováním již vzniklých puchýřů, a to i speciálními náplastmi na puchýře – ty jsou určeny k hojení, ale k tomu je potřeba dát nohám pauzu, tyto náplasti většinou nejsou vhodné pro pokračování v běhu, ale vhodná je jejich kombinace s gelovými ochrannými prvky.

Propíchnout puchýř nebo ne?

Puchýř je odloupnutá vrstva kůže, naplněná tekutinou – funguje vlastně úplně stejně, jako gelová ochrana, tedy jako polštářek, který chrání hlubší struktury kůže. Pokud tuto přirozenou ochranu odstraníte, odhalujete citlivé struktury, jejichž kontakt s povrchem může být bolestivý, může dojít také k zánětu. Pokud už tedy puchýř vznikne, vnímejte ho jako pokyn k odpočinku. Pokud i přesto musíte pokračovat v běhu, měl by být puchýř ošetřen především sterilně, za dodržení zásad asepse – to platí také pro ošetření samovolně strženého puchýře.

Produkty vhodné k péči o chodidla a pro prevenci vzniku puchýřů najdete na www.sidas.cz/ochrana-nohou