Jak předcházet křečím v nohách při sportu

Křeč (spasmus) je samovolná svalová kontrakce, kterou nemůžeme vědomě ovlivnit. Při sportu je potřeba rozlišit křeče systémové, které jsou způsobené výdejem minerálů a vitamínů, a lokální, kdy je přetížen konkrétní sval nebo svalová skupina, ačkoliv v holistickém pohledu je minerálová rovnováha v těle zachována.

Křeč při běhu jako kontrolka, že hrozí přetížení

To, že nějaký sval nebo svalová skupina dostane křeč znamená, že se stáhne bez našeho vědomí a přičinění, tedy samovolně. V běžném režimu po kontrakci následuje excitace a u příčně pruhovaných svalů ji vědomě ovládáme. Tato přeměna chemické energie na mechanickou probíhá na bázi přesunu iontů, a těch musí mít sval dostatek – aby se mohl šířit tzv. akční potenciál a sval se tak zkracuje (zatíná) nebo relaxuje. Pokud sval zůstane v samovolné kontrakci, znamená to, že je tento proces narušen a vnitřní prostředí je rozvráceno. To může mít v zásadě dvě příčiny.

Systémové vs. lokální křeče

První, co nás napadne, když nemáme dost minerálů, je doplnit je. To bude fungovat u systémových křečí – kdybyste třeba po dlouhém běhu šli na odběr krve, budete mít zřejmě málo minerálů, proto budete trpět na křeče a po jejich doplnění křeče ustoupí. Nejčastěji vidíme doplňovat hořčík, ale při konzumaci vyvážené stravy tělo přijímá hořčíku dostatek, a to i při výkonnostních sportech – pozor, stejně jako nedostatek, i přebytek minerálů je nezdravý, jejich odbourávání přetěžuje ledviny.

Situace ale není všude v těle stejná. Jistě znáte své tělo tak dobře, že víte, kde vás křeč zaskočí jako první – zřejmě to bude v přetěžovaném místě, u běžců často v předonoží (pak se typicky bolestivě kroutí prsty u nohou) nebo lýtku. Patologie těchto únavových křečí není přesně známá, ale je tomu tak zřejmě i proto, že zásoby se nevyčerpávají rovnoměrně, ale více tam, kde jsou struktury nejvíce zatěžovány. Unavený sval dostane křeč dřív, než ten nezatěžovaný. Už při aktivitě se tak dá oddálit moment, kdy křeč přijde roznesením váhy těla na co největší část chodidla, k tomu nejlépe poslouží anatomicky tvarovaná běžecká vložka, vybraná správně na míru dle tvaru chodidla.

Regenerace: na odpočinek myslete už před aktivitou

Regenerace totiž začíná už při aktivitě, někdy i před ní. Před opravdu náročnou aktivitou je dobré nohy ošetřit (třeba krémem proti tření nebo gelovými polštářky, které zamezí vzniku otlaků), během ní udržovat nohy v maximálním možném pohodlí, aby se oddálil nástup únavy. Základem jsou vhodně zvolené boty, roznést hmotnost chodidla pomáhá anatomicky tvarovaná sportovní vložka a vhodná sportovní ponožka – tato trias drží v ideálním případě nohu v osovém postavení a podpírá klenbu, takže se únava dostaví později. Po aktivitě už regenerace probíhá podle známých vzorců, důležité je ošetření unavené nohy i správná výživa a především odpočinek, klíčové je také protažení svalů do maximální délky, případně jemná masáž a zahřívání, tedy vše, co si představíte pod důkladným odpočinkem.