Jak se zahřát na lyžích

Je vám na lyžích zima? Nepochybně někdy ano, protože nejlepší sněhové podmínky bývají v těch nejchladnějších dnech. Peří, merino vlna a další izolační materiály jsou dnes perfektně dostupné, ale nehřejí - pouze izolují a nepouští od těla teplo, které si sami musíte vygenerovat. S rozvojem elektroniky se ale do lyžařského oblečení dostávají aktivní vyhřívané prvky a jsou čím dál kompaktnější. O existenci topných elementů v lyžařských botách nebo ponožkách už při lyžování vůbec nevíme a jedinou starostí se tak stává, zda jsou nabité baterie.

Jak sestavit svůj vyhřívaný komplet?

Vždy začněte své úvahy o vyhřívaném oblečení úvahou, kdy a kde vám bývá zima. Pokud trpíte na horší prokrvení periferie (ruce a nohy), a jinak je vám teplo, máte v podstatě vyhráno jen s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami nebo vložkami do bot. Pokud jste celkově zimomřivější, je vhodné naopak začít u tělesného jádra a udržet v tepelném komfortu celé tělo.

Nejčastěji jsou při lyžování k prochladnutí náchylné nohy - v lyžařských botách je horší mikrocirkulace krve a tak dochází k rychlejšímu ochlazení nohy, navíc je skelet zvnějšku stále chlazen blízkostí sněhu. Řešením jsou vyhřívané ponožky nebo vložky do bot, přičemž ponožky mají tu výhodu, že teplo produkují většinou okolo prstů 360°, vložky hřejí pouze pod chodidlem a nelze je použít do jiných bot. Na druhou stranu baterie vyhřívaných vložek jsou připnuty k lyžařským botám, ty na ponožkách mohou někomu způsobovat mírné nepohodlí, i když většina uživatelů o nich po pár minutách ani neví. Existují už i extratenké závodní vyhřívané ponožky s pružným topným tělesem S.E.T.

Jak správně pečovat o baterie?

Vyhřívané rukavice jsou jednoznačně vhodné pro lyžaře, kterým mrznou prsty na rukách. Pokud prochladnou, je složité a bolestivé je opět zahřát, kvalitní rukavice s vyhříváním lze používat i vypnuté a přitopit si v případě ochlazení, ale moderní vyhřívané rukavice vydrží hřát i při celodenním, osmihodinovém lyžování. Pokud se noha chladila blízkostí sněhu, ruce se zase chladí studeným větrem, který při sjezdu rozráží. Při výběru rukavic dbejte na to, aby topná tělesa obklopovala prsty dokola, aby se teplo distribuovalo rovnoměrně.

Má to hřát víc?

Zvlášť u rukavic se setkáváme s očekáváním většího tepla, klientům přijde, že rukavice v zimě nehřejí dostatečně. Tělo je však tak důmyslný systém, že pokud mu je dobře, nedává to znát, protože tomu přizpůsobí tělesné systémy - dojde k vazodilataci, tedy rozšíření periferních cév a krev lépe proudí - vazokonstrikce, tedy zúžení cév, je obranou proti chladu, kdy tělo tak trochu "obětuje" okrajové části těla, aby udrželo teplé jádro. Vyhřívané produkty mají za cíl udržet tělesnou pohodu, nikoliv způsobovat uživateli pocit aktivního tepla. To by nebylo žádoucí z více důvodů, mimo jiné by při oblečení rukavice na prochladlou ruku hrozilo popálení. Pokud například v -20°C necítíte, že by rukavice poskytovaly aktivní teplo, je to pravděpodobně správně - rukavice hřejí, ale vaše tělo nevnímá rozdíl, protože se přizpůsobilo. Můžete si to snadno ověřit - zkuste jednu vyhřívanou rukavici nebo ponožku zapnout a druhou vypnout, rozdíl pocítíte velmi brzy.

Zahřejte tělo

Pro ty, kteří v chladu opravdu trpí, je vhodná kombinace vyhřívaných rukavic a ponožek s vyhřívanou spodní vrstvou nebo vestou. Princip jejího fungování si můžete představit tak, že vytváří druhou ohřevnou vrstvu, která pomáhá izolačním materiálům. Opět zde není cílem aktivně zahřívat přímo na těle, ale spíš pomáhat izolačním materiálům vytvořit tepelnou bariéru, skrz kterou se mráz nedostane k vašemu tělu. V případě vyhřívaného spodního prádla je výhodou jeho skladnost například pod závodní lyžařskou, ale i třeba motorkářskou kombinézu, pokud z nějakého důvodu potřebujete mít málo upnutých vrstev, takže není prostor na peří, topné těleso na spodním prádle může být efektivním řešením tepelného komfortu.

Závislost na elektřině

Samozřejmou nevýhodou vyhřívaných produktů je nutnost je nabíjet. Pro běžné lyžování to však není překážkou, jen je potřeba si večer vzpomenout a baterie dát nabíjet. Pokud však není k dispozici elektřina, lze se zahřát pomocí jednorázových ohřevných sáčků.