Jak vybrat běžecké ponožky

Proč používat běžecké ponožky

Běhání je na vybavení v zásadě nenáročný sport. O to důležitější ale je vhodný výběr kvalitního materiálu, který bude nohy po dlouhou dobu udržovat v komfortním stavu a umožní tak běhat jak kdo chce – rychleji, dál, hlouběji do hor… Ponožky jsou spolu s běžeckými vložkami do bot spojnicí mezi botou a nohou běžce, a správná spolupráce těchto částí výbavy je pro pohodlné, zdravé běhání bez úrazů nezbytná. Ponožky při běhání mohou zastupovat více funkcí, než by se na první pohled mohlo zdát – pozitivní vliv mohou mít na techniku běhu, vzniku puchýřů nebo bolesti nohou.

 

Elasticita ponožek na běh

První nezbytnou vlastností běžeckých ponožek je jejich dobré přilnutí k noze. V opačném případě se ponožka po pokožce může pohybovat a vytvářet tření (výsledkem jsou puchýře na noze), nebo se v některém místě přehnout a způsobit bolestivé otlaky. Nejspolehlivějším způsobem, jak takového přilnutí dosáhnout, je elastičnost ponožky, důležitý je přitom správný výběr velikosti. Dobrá běžecká ponožka přilne ke kůži tak důkladně, že jí ani nebudete cítit.

 

Grip - protiskluz

Přilnutí k noze řešíme z jedné strany, ze strany opačné můžeme řešit lepší přilnavost a protiskluz mezi ponožkou a vložkou v botě, tu přináší speciální silikonové pásky (Grip Yarn), díky kterým se při každém kroku přenáší energie s minimální ztrátou, ponožka v botě neklouže. Tento „grip“ je nejlépe patrný při rychlém startu sprintu nebo při prudkých manévrech na trailech. Každá mikrosekunda, kterou při reakci na řetězci noha – ponožka – vložka – bota – terén ušetříte se promítne do výsledného času.

Ponožka s protiskluzovými silikonovými pásky „Grip Yarn“

 

Místo na prsty

Každému je asi jasné, že ponožky pro běh musí být bezešvé, resp. švy mít tam, kde při běhu nedochází ke kontaktu chodidla s botou. Noha ale pracuje při každém kroku a zvlášť při delších bězích je nutné ji zároveň trochu podpořit a zpevnit a trochu umožnit změnu tvaru. Nejaktivněji pracuje přednoží a prsty, a proto je vhodné prstům dopřát více místa, aby mohly uvolněně odšlapovat. Oporu pak poskytne ponožka z kvalitního elastického materiálu spolu s běžeckou vložkou s podporou podélné klenby.

Jedním z možných řešení, jak dát prstům při běhu dostatek prostoru, jsou prstové ponožky, existují také ve variantě samostatného palce a kapsy na ostatní prsty – při běhu totiž palec funguje do jisté míry podobně jako ten na ruce, tedy v opozici k ostatním prstům. Proto také dokážete snadno zahýbat pouze palcem u nohy, zatímco třeba s prsteníčkem půjdou pravděpodobně i další tři prsty.

Vlhkost

Při běhu se noha potí, zabránit nadměrnému pocení téměř nelze, a pokud bude vlhkost zadržována v blízkosti kůže, může docházet k zapaření nohy a větší náchylnosti ke vzniku puchýřů. Proto dobrá běžecká ponožka odvádí vlhkost pomocí mikrokanálků pryč z boty. Spolu s vlhkostí takto bývá účinně odváděn i zápach. Při špatném odvodu vlhkosti hrozí kromě diskomfortu také vznik plísně na nohou.

 

Teplo

Ponožky jsou součást oděvu, a mají také termoregulační funkci. Je dobré zvolit vhodně zateplené / odvětrané ponožky podle prostředí, ve kterém budete běhat. Běžci, náchylní k prochladnutí, by měli sáhnout po kotníkové variantě a uchránit tak před chladem achillovu šlachu a kotníky, naopak v horkých dnech se vyplatí vzít si tenkou ponožku, která jen mírně přesahuje výšku boty a zajistit tak nohám maximální možnou ventilaci.

 

Kompresní varianty

Kompresní ponožky a podkolenky je potřeba striktně oddělit na zdravotní a sportovní. Největším rozdílem bývá progrese komprese – zdravotní podkolenky mívají kompresi všude stejně intenzivní (zlepšují cirkulaci při nečinnosti, používají se třeba po operacích nebo při dlouhém sezení v letadle), kdežto běžecké ponožky mají kompresi progresivní, tedy optimalizovanou pro různé části nohy tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího prokrvení tkání při aktivním pohybu. Zdravotní kompresní podkolenky tak nejsou zcela vhodnou volbou pro běhání – jednak většinou nesplňují výše popsané, ale také postrádají progresivní kompresi. Naopak ponožky a podkolenky pro sportování, kterým se říká kompresní, často nesplňují nároky na zdravotní kompresi – pro sport by to ani nebylo příliš žádoucí.

Lehká komprese pomáhá prokrvení tkání a s tím spojenému odvodu odpadních látek (laktát), může urychlit regeneraci. Přílišná komprese však může mít opačný efekt a tkáně utlačovat.

 

Výběr ponožek podle druhu běhu

Vždy mějte při výběru běžeckých ponožek na mysli zmíněný řetězec prvků mezi nohou a terénem, musí fungovat především dohromady. Proto na trhu najdete třeba tenké závodní ponožky, určené pro dlouhé běhy na pevném povrchu, a na první pohled velmi rozdílné ponožky s výztuhami kotníků a dalších kontaktních míst, určené pro trailový běh po úzkých stezkách v proměnlivém terénu.

Trailové ponožky s výztuhami na vhodných místech (pata, předonoží, kotníky)

Doporučené produkty1