Jak vybrat turistické ponožky

Outdoorové sporty kladou na oblečení zvláštní nároky kvůli proměnlivému počasí a střídání fyzické zátěže. Trekkingové ponožky jsou velmi důležitým doplňkem - chrání nohy, odvádí vlhkost a zajišťují větší komfort při každém kroku. A na každé túře těch kroků uděláme tisíce, proto si nohy zaslouží kvalitní a příjemné ponožky.

Výběr turistických ponožek není složitý, ale je potřeba vzít v potaz několik zásadních ukazatelů, aby vybrané ponožky odpovídaly svému určení a umožnily tak pohyb v přírodě co nejpohodlnější.

Teplotní určení

Kvalitní ponožky mají vždy uvedené teplotní rozmezí, pro které jsou ideální. Jistě je lze použít i v chladnějším nebo teplejším počasí, uvažte i zda jste spíš zimomřivý nebo přehřívací typ a podle toho vybírejte. Také platí, že čím aktivnější sport, tím méně teplé ponožky - pro trailový běh a ultrarunning určitě vyberte tenčí model, pro lehkou turistiku ve stejném počasí o něco teplejší.

Výška ponožek

Vyšší ponožky mají několik výhod. Chrání kotníky před odřením při chůzi v náročném terénu nebo vegetaci, udržují také tepelný komfort (plynule navazují na kalhoty, případně se překrývají). Výšku ponožek vždy zvažujte v souvislosti s botami, ve kterých túru půjdete. Příliš nízké ponožky neochrání nohu v místě kontaktu s botou, pak může dojít k nepříjemným odřeninám. Pokud chodíte v nízkých botách, můžete využít zvlášť nízkých ponožek, tzv. neviditelných, jde však spíš o estetickou záležitost.

Odvod vlhkosti

Kromě mechanické ochrany nohy je odvod vlhkosti nejdůležitější funkcí ponožky. Dobré turistické ponožky jsou vysoce prodyšné, kromě vláken, která přirozeně odvádí vlhkost, mohou disponovat různými technologiemi pro aktivní odvod vlhkosti. Třeba systém mikrokanálků pod chodidlem funguje tak, že s každým došlapem noha vytlačí vlhký vzduch nahoru, s uvolněním prostoru dojde k jeho naplnění čerstvým vzduchem. Vlhkost je tedy "pumpována" ven s každým krokem.

Materiál a podpora chodidla

Až na posledním místě, ale stejně důležitý, je materiál a střih outdoorové ponožky. Je potřeba vyzkoušet, zda ponožka dobře obepíná nohu po celé její délce. Pokud se někde shrnuje, hrozí vznik puchýřů a otlačenin. V oblasti prstů by ponožka měla být trochu volnější, naopak klenbu může pomáhat držet pevně a tak spolupracovat s podporou klenby na anatomicky tvarované vložce.

Materiál ponožky na turistiku musí být prodyšný, ale také příjemný na nošení a oblékání. Osvědčený je polyamid a polypropylen, které mohou být vhodně vyráběny i z ekologických nebo recyklovaných materiálů. Přilnutí k noze většinou zajišťuje příměs elastanu. Příjemnost na omak a zároveň kontakt s přírodou a ekologický přístup může poskytnout příměs lnu nebo konopí, ovšem příliš velké množství většinou snižuje odolnost, a tak se u outdoorových ponožek používá maximálně cca 15 % přírodních materiálů ve formě vláken. Přírodní mohou být však i PA vlákna, například z polymerů oleje z ricinových semen.