Jak vybrat vložky do bot?

Sportovní vložky do bot pomáhají oddálit únavu a zrychlit regeneraci při sportu. Podpora podélné klenby pomáhá udržet chodidlo v osové pozici, aby byl pohyb symetrický, pohyb je tak zdravější. To vše a další benefity anatomicky tvarovaných sportovních vložek (tlumení, tepelná izolace apod.) však optimálně funguje jen při správném výběru. Podle čeho vybírat vložky do bot?

Podle sportu

Každý sport klade na obuv a vložky do ní specifické nároky. U dynamických sportů (basketbal, fotbal, běh) je vhodné tlumení pod patou, případně i pod přednožím. Při některých aktivitách je žádoucí protiskluzový povrch (trailový běh), jindy naopak (například v lyžařských botách by protiskluzový povrch znesnadňoval obouvání). Pro zimní sporty jsou vhodné vložky s tepelnou izolací (izofolie nebo vlna merino), naopak pro potivé aktivity (turistika, běh) je dobré mít přednoží perforované pro odvod vlhkosti, který v kombinaci s vhodnými ponožkami zabrání vzniku puchýřů.

Každý sport má svá specifika, a proto v kolekci sportovních vložek Sidas najdete modely, navržené specificky pro tyto sporty. Pokud jde o sporty méně typické, hledejte vždy nejpodobnější model pohybu - například při sportech, u kterých se hlavně běhá, je vhodné použít vložky běžecké. Naproti tomu do bot snowboardových se spíš hodí vložky lyžařské, které jsou zateplené a uzpůsobené spíš ke statickému tlaku při sjezdu.

Podle chodidla

Univerzální vložky (řada 3D) odpovídají střední podélné klenbě, kterou má většina populace. Řada 3Feet rozlišuje 3 klenby a je vhodná zvlášť pro ty, kdo mají nízkou nebo naopak vysokou nožní klenbu. Tyto vložky jsou připraveny k použití, stačí je jen zastřihnout do konkrétních bot. Jak zjistíte, jakou máte klenbu?

V případě náročnějších uživatelů nebo složitějších chodidel, kterým nevyhovuje předpřipravená vložka 3Feet, lze vyrobit vložky na míru u naších specialistů.

Podle bot

Vložky lze dát do téměř jakékoliv uzavřené obuvi. Nejdůležitější pro výběr je, zda jde o obuv pevnou, nebo měkkou. Podle toho je totiž vhodné vybírat také vložky, pevnou obuví se rozumí skeletové lyžařské boty, brusle, nebo turistické pohorky kategorie C a D - tedy pro ledovcovou turistiku a ledolezení. Zkrátka všechny boty, jejichž podrážka se při chůzi neohýbá. Do takových bot je vhodné zvolit vložku tuhou, která chodidlo přesněji fixuje v přirozené poloze, naopak u obuvi měkké je potřeba také flexibilní vložky - typicky běžecké nebo fotbalové.

Jak vložky Sidas pomohou

Proč mít sportovní vložky pro běh i jiné sporty?

  • Zlepšují stabilitu
  • Oddalují únavu chodidel
  • Tlumí nárazy (pata, předonoží)
  • Chrání chodidlo a zvyšují pohodlí
  • Podpora klenby – rozložení tlaku na chodidlo
  • Zlepšují usazení nohy v botě, zlepšují přenos sil