Jak vybrat vložky do bot pro děti

Dětské vložky do bot ve sportu mají své významné místo. Především proto, že od chvíle, kdy se dítě postaví na dvě nohy, kontakt s povrchem vnímá chodidly. Po bosé a ponožtičkové fázi přicházejí první botičky, s prvním intenzivnějším sportem pak boty specializované - právě do lyžáků, bruslí, kopaček a dalších bot, navržených specificky pro sportování, je vložky vhodné dát už v dětském věku, aby byly nohy ve správném postavení. I když dítě žádný problém zatím nemá, buduje si při sportu pohybové vzorce, ze kterých bude vycházet celý život. Nevhodné postavení nohou a propad nožní klenby se může projevit až v dospělosti - bolestmi nohou, ale také krční a bederní páteře nebo kolene.

Nejmenší dětské sportovní vložky do bot Sidas se vyrábí ve velikosti 28-30, což odpovídá velikosti nohy asi pětiletého dítěte. Platí přitom to stejné, jako u anatomických vložek pro dospělé - vložky mohou být prevencí špatných návyků a mohou pomoci dítěti ke zdravějšímu pohybu. Pokud má dítě jakýkoliv problém s chodidly, jsou sportovní vložky vhodným doplňkem celkové rehabilitaci a cílenému cvičení. Vhodné je zkombinovat bosou chůzi v šetrném prostředí (na louce, jehličí, oblázcích), při sportu podepřít klenbu sportovní vložkou a zaměřit se na celkovou rehabilitaci pod vedením dětského rehabilitačního lékaře a fyzioterapeuta.

Obzvlášť pokud má dítě v době, kdy začíná aktivně sportovat (zpravidla od cca pátého roku života), za sebou jakoukoliv rehabilitaci (metoda dle Vojty, Bobath koncept, DNS a další), je vhodné při sportu dbát na správné postavení chodidel. Od nich se odvíjí pozice celého těla, u dětí se navíc tato pozice rychle fixuje a proto je zvlášť důležité v začátcích sportu usadit nohu ve správném postavení a sportovní obuv ideálně střídat s bosou chůzí a balančními cviky - chodidlo se velmi dobře posiluje na balančních podložkách, slackline a dalších pomůckách, které lze využít pro hravý rozvoj pohybových dovedností. Pokud máte starost o zdraví nohou dítěte, obraťte se na specializované rehabilitační pracoviště a nechejte dítě komplexně vyšetřit - pravděpodobně budou výsledkem nejen anatomické vložky do bot, ale také soubor cvičení, jejichž kombinací se bude dětské chodidlo rozvíjet správně. Už vytvarované dětské stélky však lze použít jednoduše pro jakékoliv dítě, jako prevenci propadu podélné klenby.