Koho postihuje při běhu bolest nohou a jak ji řešit

Běh je jedním z nejdostupnějších sportů, běhá asi 42 % Čechů.

80 % z nich jsou rekreační běžci, kteří hledají komfort, 20 % závodní běžci, kteří hledají výkon.

Běžec během maratonu udělá asi 26 500 kroků, 40 minut běhu znamená asi 7 000 kroků.

Chodidlo při běhu s každým došlapem odolává tlaku asi trojnásobku hmotnosti těla.

Běžecký úraz řeší každý rok až 80 % běžců.

 

Nejen začínající běžci se často potýkají s různými limity vlastního těla. Ty se často skládají jeden k druhému a projevují se zpočátku bolestí, později se mohou přidávat i úrazy a špatné návyky často vedou k nechuti pokračovat a zlepšovat se – jak často jste od někoho slyšeli, že běhat moc nemůže, protože má křeče, bolí ho při běhu koleno nebo se pravidelně dělají puchýře? Mnoho těchto problémů je řešitelných, některé i poměrně jednoduše – úpravou techniky nebo použitím ochrany nohou.

Roznesení váhy

Pokud máte střední nebo vyšší podélnou klenbu, při stání a chůzi ji máte ve vzduchu – strčíte pod ní klidně prst. Stojíte tedy celou vahou na méně 70 % plochy chodidla. Takto přetížené chodidlo se snadno unaví, takže je vhodné váhu roznést na co největší plochu. K tomu jsou určené anatomicky tvarované 3D vložky, maximální roznesení váhy pak zajistí na míru tvarované běžecké vložky. Roznesením hmotnosti se oddálí svalová únava a také zlepší cit pro krok, protože řetězec noha – ponožka – vložka – bota – terén bude fungovat bez mikropohybů, při kterých se ztrácí cenná energie.

Pokud se klenba má o co opřít, může se v klidu uvolnit. Je to podobné, jako když se chcete opřít o zábradlí: když nevíte, jestli je pevně přišroubované, radši se jen opatrně přidržíte. Pokud máte ale jistotu, že se můžete opřít, pomůže vám to a díky opoře se dostatečně uvolníte a můžete si odpočinout. Stejně tak se podepřená klenba může při každém kroku opřít o anatomicky tvarovanou vložku pro daný typ chodidla.

Odpružení neboli tlumení nárazů

Při problémech s bolestí kolen, paty nebo metatarzů především při běhu na zpevněných cestách a silnicích dochází k opakovaným nárazům. Každý krok dopadá celá váha vašeho těla na patu, případně na metatarsy na předonoží. Noha se tomu uzpůsobuje, je opravdu hodně tvárná a hodně snese, tedy pokud ji postupně trénujete a posilujete. Pro běh na tvrdém povrchu ale evolučně není uzpůsobena, člověk vždy běhal po lesích a loukách. Proto bolesti může předcházet mírné odpružení pomocí měkčí boty nebo běžecké vložky s gelovým polštářem pod patou. S vyměkčením to ale příliš nepřehánějte, ať neztratíte cit. Přecijen veškerá zpětná vazba jde z nohy do mozku (tzv. propriorecepce), a pokud nohu příliš odpružíte, nedokáže vám říct, po jakém terénu běžíte a jak mu přizpůsobit krok.

Mírné odpružení lze dodat i pod předonoží a změkčit tak došlap přes špičku, drobným ústupkem vůči výkonu lze získat větší komfort, který nakonec umožní běžet déle nebo rychleji, takže energetická náročnost a především radost z běhu může být daleko lepší, obzvlášť pokud běháte vysokou kadencí.