Proč bolí nohy?
Bolest lze vnímat jako světelnou kontrolku v autě. Určitá tělesná struktura dává mozku najevo, že něco není v pořádku a je potřeba to změnit. V případě svalové bolesti nebo bolesti kloubů to může být únava a přetížení, které mohou při ignorování této kontrolky vést ke zdravotním problémům - záněty, malé ruptury nebo i únavové zlomeniny se při sportu objevují, a netýkají se jen profesionálních atletů. Při ignorování bolesti (nebo vypnutí bolesti medikamenty) může přetížení způsobit zranění při sportu i při menší zátěži.
Když už je bolest výrazná, není většinou jiná rada než odpočívat a nechat tělo zregenerovat a poskytnout mu k tomu co nejlepší podmínky. Ideální však je, aby bolest vůbec nevznikala, nebo abychom příčinu problému vyřešili hned v zárodku – jak na to?
Bolesti chodidla
Chodidlo extrémně zatěžovanou strukturou - relativně malá ploska nohy nese celou váhu těla. Skládá se z 26 kostí, mezi nimi jsou drobná skloubení, která musí absorbovat při aktivitě (běhu, chůzi) obrovské nárazy. Aby se nárazy trochu odpružily, spolu se svalovým obalem (kdybychom svaly chodidla natáhli za sebe, budou delší než 5 metrů!) tvoří důmyslnou pružinu. Každá pružina se ale časem unavuje a pruží méně a méně.
Přirozená absorbce nárazů je tedy žádoucí, kdybychom chodidlo uvázali trvale do pevné boty (děláme to třeba při lyžování), ztratí postupně tuto důležitou schopnost. Když jej naopak trvale necháme bez jakékoliv opory (děláme to třeba při barefoot běhu), zdeformuje se, "rozplácne", a opět ztratí svou funkci. Oba stavy zdravá chodidla dobře tolerují krátkodobě, například při krátké bosé chůzi se svaly chodidla dobře posilují. Dlouho stát nebo daleko chodit však naboso není pro chodidlo zdravé. Tedy alespoň ne na tvrdém podkladu, ve městě, na silnicích nebo třeba horských kamenných stezkách.
Při chůzi nebo běhu na delší vzdálenost můžete podepřít podélnou klenbu chodidla vložkou do bot. Funguje to podobně, jako pověstné tenisáky v opotřebované pružině tlumení auta - místo, aby dosedala „natvrdo“, nárazy se změkčí. Navíc se chodidlo opírá větší plochou, takže se váha těla lépe roznese a vzhledem k velikosti chodidla je každý čtvereční centimetr velmi podstatný.
Vložka v botě má význam i pro stabilizaci paty v patní misce. Pokud chodidlo s každým došlapem hledá vhodnou pozici, je stále zatnuté, připravené. Pokud je pata pevně usazená na svém místě, chodidlo se naučí trochu relaxovat, může se spolehnout na oporu a tím se zpřesní každý krok - svaly se tak unaví později, ne po 10, ale třeba až po 20 tisících kroků.
Bolest paty, klenby, předonoží
Bolest, která je izolovaná v jedné části chodidla, je téměř jistě způsobena přetížením této části. Kromě roznesení váhy ortopedicky tvarovanou vložkou s podporou klenby je u bolesti paty nebo přednoží vhodné vybrat takovou vložku, která změkčí došlap v bolavé části nohy - gelová výztuha se často dává právě pod patu, ale i pod přednoží (metatarzy).
Bolest kotníků
Kotník je dobré rozdělit na vnitřní a vnější. Pokud bolí více zevnitř nebo zvenku, může to jít na vrub nevhodnému postavení chodidla (noha se pak hroutí dovnitř nebo ven). Výrazně častější než supinace je pronace, která může mít přímou souvislost s propadáním podélné nožní klenby, takovou situaci je vhodné individuálně konzultovat se specialistou v prodejně, která se na péči o nohy specializuje. Pokud jsou bolesti perzistentní, je vhodná i konzultace s lékařem a vyloučení únavového poranění.
Bolesti a tuhnutí lýtek a stehen
Každý sval se vyčerpává opakovaným kontrahováním, při kontrakci spaluje energii a vylučuje odpadní látky. Ty musí tělo zvládnout odvádět, jinak máme pocit, že nohy tuhnou a bolí. K odvodu odpadních látek lze pomoci výběrem vhodných ponožek s mírnou kompresí, ale také snížením produkce odpadních látek - jednoduše snížit zatínání svalu. I lýtko a stehno totiž při nestabilním došlapu stále váhá a je trochu zatnuté. Při stabilizaci vložkou s patní miskou a podporou klenby se trochu uvolní i lýtko a stehno, produkce odpadních látek se zmenšuje a tělo je stíhá lépe likvidovat, únava a tuhnutí nohou se dostaví později.