Proč trenér běhu doporučuje vložky do běžeckých bot

Jaroslav Minarčin má odběhané stokilometrové ultraběžecké závody, denně pomáhá běžcům vybírat vhodnou obuv v prodejně Runningstore a je trenérem běhu.

Vybrat si správnou botu pro pohodlné běhání se příliš neliší podle toho, zda běháte 20 nebo 100 km týdně. Běžecká bota může při správném výběru pro konkrétního běžce předcházet zranění, pomoci k lepšímu výkonu, ale také usnadnit regeneraci. Klíčová je při výběru běžeckých bot stabilita a usazení nohy.

Při bězích na dlouhou vzdálenost a závodech typu ultrarunning nebo skyrunning, ale i při každém tréninkovém nebo rekreačním běhu, pomáhá anatomicky tvarovaná vložka do bot noze oddálit únavu chodidla, protože poskytuje oporu podélné klenbě a pevně usazuje patu. A to je velmi důležité pro trénink, protože menší únava = rychlejší regenerace.

 

Stabilita chodidla je základ, klíčový je řetězec běžecká bota – vložka – ponožka

„Vložky bych dával do běžeckých bot každému, klenba se potřebuje opřít, aby vydržela dlouhý běh – svaly se unaví i tak, ale později, navíc je pak potřebná kratší doba na regeneraci.“ J. Minarčin

I při běhání může noha trochu odpočívat. Pocit „lehkého běhu“ je na tom velmi závislý. Aby byl krok jistý, musí být dosaženo perfektního přenosu sil mezi nohou přes ponožku a vložku až na botu, respektive povrch - zde hraje důležitou roli geometrie boty. Pokud bude bota příliš měkká či nedostatečně tuhá v torzi, musí být chodidlo stále připravené, zatnuté ve správné pozici. Pokud za něj tento servis zajistí běžecká bota s vhodnou vložkou pro běh, může si chodidlo na chvíli odpočinout. Zvlášť po dlouhých bězích se díky tomu výrazně usnadní následná regenerace.

Výběr boty vždy začíná odebráním „běžecké anamnézy“, tedy terénů a objemů, které má běžec naplánované. Podobně důležitá je pak analýza pohybu, podle které zkušený trenér pozná, jaké boty by pro daný styl běhu mohly být vhodné, může být doplněna i o strojovou analýzu došlapu. Aby se rozložila hmotnost na celé chodidlo a běh byl komfortní, podle otisku chodidla lze vybrat běžeckou vložku, to je vhodné udělat už při výběru boty, protože vložka má určitou výšku a může významně změnit vlastnosti i vnitřní rozměry vybrané boty – v ideálním případě se budou vhodně doplňovat a spolu s běžeckou ponožkou vytvoří noze příjemné klima pro zvolený druh běhu. Doplněním běžeckých bot o vhodné vložky pro běh lze do určité míry docílit i korekce postavení nohy při běhu - s ohledem na stav klenby lze podpořit především pronační postavení, které je výrazně častější než supinační. S takovými problémy se často potkávají běžci, kteří mají nohy do "O" nebo "X".

Jaroslav Minarčin má odzkoušené běžecké vložky do bot Sidas 3Feet Run Protect se střední podporou klenby (mid), aby si klenba ještě víc odpočinula, používá někdy i model s vysokou podporou klenby (high). Vybrat si vhodnou běžeckou vložku je nejjednodušší v běžecké speciálce pomocí otisku podle typu chodidla, ze kterého zkušený personál vyčte, jaký tvar má vaše chodidlo a jaký druh běžecké vložky vám pomůže k pohodlnému běhání se zkroceným egem, a tedy nízkou tepovou frekvencí.