Vložky do bruslí pomohou s technikou hokejisty

Hokej je svým pohybem unikátní sport, při kterém dochází k rychlým odrazům, změně směru a brždění. Síly, působící na chodidlo, jsou podobné těm u lyžování, a to někde na pomezí sjezdového a běžeckého (skate). Hokejisté (často už v raném věku) potřebují správně ukotvit chodidlo v botě a předejít tak plochonoží a s ním souvisejícími problémy včetně horší výkonnosti. U základních modelů je vhodné chodidlo podepřít anatomicky tvarovanou vložkou, pokud budete brusle tvarovat teplem, mělo by podepření chodidla (ideálně na míru) vždy předcházet takovému tvarování - zde platí zcela totožná pravidla jako u bootfittingu lyžařských bot.

Všechny rady a tipy platí i pro kolečkové inline brusle.

 

Mezi noži ledních bruslí a chodidlem je poměrně nestabilní základna, se kterou se noha při intenzivním hokejovém tréninku vypořádává přizpůsobením se této ploché desce. To ústí nejen v deformaci nohou a postavení dolních končetin, ale také chybnou techniku odrazu. Při intenzivním tréninku zvlášť u dětí tak dochází k fixaci chybných návyků a mladý hokejista dříve či později narazí na limit svého těla, který by ale nevznikl při postupném a správném budování techniky bruslení.

Ostré nože jsou základ, stejně tak stabilizace chodidla

Čím méně se noha bude v brusli hýbat, tím menší budou ztráty a víc síly se přenese do nožů. Aby byla síla využita, musí být nože ostré - broušení nožů je tak zcela automatické a jeho potřeba známá. Ovšem lepší technika a usazení chodidla eliminují ztráty a zlepšují tak výkon i regeneraci, ale také pohodlí. Čím nezvyklejší pohyb, tím větší je potřeba dbát na jeho zdravé provedení a stabilizace chodidla vložkou do bruslí je přinejmenším stejně důležitá, jako broušení nožů. Podepření podélné nožní klenby zlepšuje stabilitu chodidla a pomáhá k přesnějším odrazům.

Jaké vložky do bruslí zvolit?

Pokud zatím nemáte problémy s nohou a hledáte rychlé a účinné řešení, zvolte vložky do bruslí 3Feet Comfort podle vaší podélné nožní klenby (jak zjistíte, jakou máte klenbu?). Pokud už nějakou dobu hokej hrajete, možná budete mít nohu plochou. Jestli máte v bruslích těsno, pak zvolte nižší 3Feet Slim. Pro juniory, s nohou menší než 34 EU existují  dětské vložky Comfort 3D junior - právě děti a dospívající mají nohy nejtvárnější a přetížení klenby jim může nejvíce uškodit. Nejpreciznějším řešením, které můžete zvážit, pokud si necháváte vytvarovat brusle teplem, jsou na míru tvarované vložky Custom, jestli zvolit model Custom Ski, XC skate nebo jiný vám poradí váš bootfitter. Kde dělají sportovní vložky na míru?

Synergie s ponožkou a ochrana nohy

Kromě bolestí a pálení chodidel a problémů s technikou, vyplývajících z nesprávného postavení chodidel, hokejisté řeší i ochranu kotníků - k tomu jsou vhodné gelové chrániče, které lze použít na přednoží, kotníky i nárt. Samozřejmou nutností jsou přiléhavé vysoké ponožky.

Péče o brusle

Zápach a zatuchlost z bruslí, které po tréninku přistanou v tašce není nutnou součástí hokejistické výstroje. Mokré brusle a rukavice je vhodné pravidelně vysoušet. Elektrické vysoušeče lze používat v šatně, autě i doma. Vzhledem k vysoké vlhkosti a množství bakterií, které se zde mohou rozvíjet a způsobovat nepříjemný zápach, lze doporučit vysoušeč s antibakteriálním UV zářením.