Vyhřívané boty nebo raději vyhřívané ponožky?

Vyhřívané boty lze získat dvěma způsoby - některé speciální pevné boty (lyžáky, pracovní boty) se již dodávají s integrovaným vyhříváním, lyžařské boty s integrovanou vyhřívanou vnitřní botičkou - takové boty většinou nesou označení HEAT. Do kterýchkoliv bot pak lze doplnit vyhřívané vložky, ale může to mít svá úskalí. Nejuniverzálnější použití tak mají vyhřívané ponožky, které lze použít do jakýchkoliv bot.

Nejpočetnější skupinou, využívající vyhřívané boty a ponožky, jsou lyžaři. Nejsou však skupinou jedinou, vyhřívání vyhledávají všechny venkovní profese (od zimního fotografa přes dělníky po strážníky), ale i některé vnitřní - například řezníci, kteří pracují ve velkých chladicích halách. Možnosti vyhřívání v botách jsou tři, každému může vyhovovat jiná.

Vyhřívané boty

Integrované vyhřívání vídáme hlavně v botách lyžařských, případně vysokohorských nebo pracovních. Integrované vyhřívání má jednu nespornou výhodu - botu kupujete jako jeden komplet, a když vznikne jakýkoliv problém s vyhříváním, baterií nebo materiálem boty, posíláte ji k reklamaci na jedno servisní místo. Naopak nevýhodou je, že vyhřívání zůstává v botě i když jej nepotřebujete a opotřebovává se tak stejně rychle jako bota samotná. Topné elementy jsou však v botičce dobře ukryty a nemohou tak nikde způsobovat otlaky, celá botička je navržena tak, aby vyhřívání fungovalo rovnoměrně - při výběru se zajímejte o to, zda je topný element umístěn jen pod chodidlem, nebo dokola - takový bude výrazně účinnější (tzv. 360° vyhřívaný toecap). Vyhřívané boty jsou vhodné například pro lyžaře a lyžařky, kteří si rádi zapnou vyhřívání vždy.

Vyhřívané vložky do bot

Lze je dodat i do bot, které se vyhřívané nevyrábí. Ovšem dejte velký pozor na to, zda jsou do daných bot vhodné. Topný element ve vložkách velmi trpí při ohýbání vložky, a tak toto řešení není vhodné do měkkých bot, spíš jej volte do bot skeletových - lyžáků nebo takových, na které lze připnout horolezecké mačky. Také mějte napaměti, že zatímco vyhřívané boty mají baterie zabudované (buď zašité v botičce nebo v nacvakávacím slotu na skeletu), kabel od vložek je potřeba botou vyvést tak, aby nepřekážel, a baterie pak někam umístit - u lyžáků lze domontovat právě nacvakávací slot. Vložky vždy hřejí pouze zespoda chodidla. Vyhřívané vložky do bot jsou vhodné například pro lyžaře, kteří mají vybrané lyžáky bez vyhřívání, ale chtějí mít vždy možnost zatopit si.

Vyhřívané ponožky

Nejuniverzálnější řešení - ponožky lze vzít do jakýchkoliv bot, topné elementy bývají pružné, takže nevadí ani pohyb - lyžařské vyhřívané ponožky lze použít třeba i pro zimní túry, ty nejmodernější mají topné těleso okolo prstů tak tenké, že jej skoro není cítit. U vyhřívaných ponožek také odpadá vyšší opotřebení, jelikož je můžete obléknout jen když víte, že je použijete. Používat je nicméně doporučujeme často, a to kvůli stavu baterií - pokud si myslíte, že nepoužívané baterie vydrží déle, přečtěte si pokyny k údržbě baterií. Vyhřívané ponožky jsou nejuniverzálnějším řešením vyhřívání.

<iframe width="1280" height="720" src="https://www.youtube.com/embed/GeurQHyxZX8" title="Therm-ic Smart Elastic Technology S.E.T© | The line against the cold" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>