Běžecké ponožky

Francouzský Sidas vyrábí špičkové běžecké ponožky, na jejichž vývoji se podílí top atleti jako je Jonathan Albon (1. místo na legendárním UTMB v Chamonix) nebo členové elitního týmu Matryx Sidas, kteří se umisťují na předních pozicích v trail runningových závodech. Jim Walmsley, vítěz nejdelší trati na UTMB v Chamonix 2023, běžel taky v ponožkách Sidas, i když spolu zatím neměli domluvenu spolupráci. To se změnilo a od roku 2024 i Jim oficiálně používá pro trénink i závody běžecké ponožky Sidas.

Novinkou pro sezonu 2024 je koncept T-Free®. Tyto ponožky na běhání byli vyvinuty právě s Jonem Albonem a mají samostatně oddělený palec na noze, což zlepšuje stabilitu, cit a odraz. S prvním prototypem  skončil Jon v roce 2022 na 2. místě, další rok s finální verzí ponožek na 1. místě na 100km trati na UTMB v Chamonix.

„Díky naší databázi 400 000 naskenovaných otisků chodidel v kombinaci s našimi odbornými zkušenostmi v této oblasti jsme byli schopni vyvinout velmi přesnou a jedinečnou řadu běžeckých ponožek.“ Ponožky na běhání Sidas jsou navrženy pro výkon.

Ponožky na běh Sidas jsou určeny všem aktivním běžcům a top modely plní i extrémní požadavky běžců na dlouhých tratích. Precizní pletení, kvalitní materiály, silikonové vlákno Grip Yarn pro maximální přilnavost s běžeckou vložkou. Vyvinuto a vyrobeno v Evropě.

Výhody běžeckých ponožek Sidas:

  • až 7 velikostí – přesný výběr běžeckých ponožek dle chodidla
  • silikonové vlákno Grip Yarn pro lepší přilnavost na vložku i chodidlo
  • precizní jemný úplet – přesný fit + velký podíl elastanu
  • odolné materiály – polyamid a elastan
  • prodyšná struktura úpletu
  • volný prostor pro prsty
  • u trailových ponožek na běh zesílení v namáhaných oblastech (předonoží, pata, kotníky)

Články

Jon Albon  - běžec v ponožkách s volným palcem

Jon Albon - běžec v ponožkách s volným palcem

Jon Albon je britský běžec, ultramaratonec, který se pravidelně umisťuje na předních příčkách prestižního seriálu UTMB (ultra trail Mont Blanc). Běhá v ponožkách Sidas a stojí za konceptem Toe Free, ponožek s odděleným palcem. Ultra běh (také ultramaraton) znamená dlouhý běh (více než 50 km), jeho běžně praktikovanou variantou je tzv. skyrunning nebo ultratrail, tedy běh terénem a po hřebenech kopců - není výjimkou, že při běhu na sto kilometrů běžci nastoupají přes 5 000 výškových metrů.

Rádce

Jak vybrat běžecké ponožky

Jak vybrat běžecké ponožky

Běhání je na vybavení v zásadě nenáročný sport. O to důležitější ale je vhodný výběr kvalitního materiálu, který bude nohy po dlouhou dobu udržovat v komfortním stavu a umožní tak běhat jak kdo chce – rychleji, dál, hlouběji do hor… Ponožky jsou spolu s běžeckými vložkami do bot spojnicí mezi botou a nohou běžce, a správná spolupráce těchto částí výbavy je pro pohodlné, zdravé běhání bez úrazů nezbytná. Ponožky při běhání mohou zastupovat více funkcí, než by se na první pohled mohlo zdát – pozitivní vliv mohou mít na techniku běhu, vzniku puchýřů nebo bolesti nohou.


Časté běžecké chyby - jak lépe regenerovat a efektivně budovat formu? Pomoci mohou i vložky do běžeckých bot

Časté běžecké chyby - jak lépe regenerovat a efektivně budovat formu? Pomoci mohou i vložky do běžeckých bot

Jak zlepšit běhání? Nabízí se prostě běhat víc, častěji, nebo rychleji. To vše může být prospěšné, ale podstatné je, aby vynaložená snaha byla efektivní. Dobrý běžec neplýtvá silami při závodě ani v tréninku. Dobrý běžec dokáže účinně regenerovat, aby mohl posouvat svou výkonnost. A k tomu potřebuje vhodný tréninkový plán, ale také komfortní vybavení. Zde je několik bodů, které je dobré vzít v potaz, pokud chcete běhat efektivně a budovat formu postupně a přitom snížit riziko úrazu, ke kterému vede především nárazové přetěžování...


Tři nejdůležitější body na chodidle - jak funguje chodidlo?

Tři nejdůležitější body na chodidle - jak funguje chodidlo?

Chodidlo je velmi složitý systém kostí, svalů a kloubů. Existuje však způsob, jak si ho představit jednoduše - říká se mu trojnožka chodidla (feet tripod). V Sidasu to zatím známe především z lyžování a tvarování vložek na míru. Právě pro usazení nohy vložkou do správné pozice je trojnožka jedním z důležitých aspektů. Ultraběžce Jona Albona ale napadlo, že by ji šlo využít i při běhání. Vymyslel tak koncept běžeckých ponožek T-Free, tedy takových, které mají samostatnou kapsu na palec. Proč?