Vložky do cyklistických treter - Aktivita - multisport

Sidas je dlouhodobě odborným partnerem profi stáje Astana. Všichni členové týmu vč. Marka Cavendishe mají vytvarované vložky na míru Sidas Custom. Hlavním důvodem je přesnější a efektivnější přenos energie a omezení rizik zranění z dlouhodobého přetížení. Stejné benefity vč. lepšího komfortu mohou díky vložkám Sidas využívat všichni cyklisti, nehledě na sportovní úroveň.

Proč by měly být vložky s podporou podélné klenby v cyklistické obuvi? Zejména proto, že chodidlo není při jízdě na kole v tvrdých tretrách zatěžováno přirozeně. Naše chodidlo je komplexní a při chůzi a běhu tlumí nárazy (fáze přirozené pronace), dynamicky drží rovnováhu a umožňuje efektivní odraz. Při každém kroku se dynamicky mění pozice chodidla, klenby, kotníku.

Při jízdě na kole je ale kontraproduktivní, aby docházelo k pronaci a dynamické změně podélné klenby (i proto je podešev cyklistických boty vyrobena z tuhých materiálů), jednak by tak docházelo ke zbytečným ztrátám energie při každém šlápnutí, ale také by tak docházelo k laterálním pohybům v kotníku a následně i v koleni, což při dlouhodobém opakujícím se výkonu může způsobit přetížení, bolesti, zranění.

Zlepšení stability na kole: Jak může cyklistická vložka zlepšit stabilitu? Když je chodidlo podepřeno v celé své ploše, zlepší se propriorecepce (komplexní schopnost mozku a těla zaznamenávat změny polohy - až 70 % těchto informací dodávají nervové soustavě právě chodidla). Mozek má přesnější informace a tak funguje efektivněji celý pohybový aparát.

Vhodně zvolené cyklistické vložky podepřou podélnou klenbu, usadí díky patní misce lépe nohu v tretře, zlepší efektivitu přenosu sil a omezí stranový pohyb v kotníku a koleni. Vložku do cyklistických treter je vhodné vybrat dle klenby chodidla v nezatíženém stavu. Z kolekce Sidas můžete zvolit některý model z řady 3Feet (k dispozici pro nízkou, střední a vysokou klenbu), nebo si můžete u specialistů nechat vymodelovat cyklistické vložky z řady Custom přímo na míru. Model Sidas Custom Bike Pro byl vyvíjen a testován spolu se závodníky  týmu Astana.

Do úzkých treter skvěle padne model 3Feet Slim, který má v přední části jen 2 mm materiálu a nezmenšuje tak vnitřní prostor. Tyto vložky v tretrách ocení i cyklisté s vyšším nártem a objemnou nohou.

Pokud máte v cyklistické obuvi dost prostoru, můžete zvolit například i univerzální model 3Feet Comfort (pozor, ten má pod předonožím 5 mm materiálu a pod patou 7-8 mm, takže do úzkých treter s malým vnitřním prostorem nebudou vhodné.

Rádce


Jak určit klenbu chodidla? Sidas 3Feet

Jak určit klenbu chodidla? Sidas 3Feet

Vložky 3Feet se vybírají dle klenby uživatele. Pro nízkou klenbu jsou určeny 3Feet vložky LOW, pro střední klenbu vložky označené MID a pro vysokou klenbu modely HIGH. Abyste věděli, jakou variantu vložek Sidas 3Feet vybrat, je potřeba změřit výšku klenby chodidla.